Wysokość ceny nie gra roli w przypadku polisy na życie?

Niestety, w przypadku długoterminowych zobowiązań, jakimi są polisy na życie, gra – a to dużą. Podpisując umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym, powinniśmy być dobrzy, że jesteśmy w stanie regularnie opłacać składki. Jak dobrze wybrać więc dobrą, a jednocześnie tanią polisę? A może te pojęcia się wykluczają?

O wyborze ubezpieczenia w większości przypadków przesądza wysokość składki ubezpieczenia na życie. Wynika to z analizy zapytań klientów wklepywanych w wyszukiwarki internetowe. Hasło ubezpieczenie na życie cena jest szczególnie popularne. Pamiętajmy jednak że niska cena składki nie zawsze idzie w parze z jakością danej polisy.

Wysokość naszej składki zależy w wielkiej mierze od sumy, na którą wybieramy się ubezpieczyć, i naszego wieku. Senior ubezpieczając się np. na 200 tys. zapłaci większą opłatę niż 20-latek. Istotnym czynnikiem działającym na wysokość naszej składki jest także wykonywany przez was zawód. Kierowca, budowlaniec czy górnik jest dużo bardziej narażony na wypadki niż urzędnik czy nauczyciel. Podobnie jest, gdy nasza praca wiąże się z częstymi podróżami samolotem lub gdy podróżujemy do krajów objętych konfliktem zbrojnym.

Równie istotny jest stan naszego zdrowia oraz ryzyko odziedziczenia po naszych przodkach ciężkich chorób typu rak, cukrzyca, udar mózgu. W obawie o zabezpieczenie swoich interesów towarzystwa ubezpieczeniowe mogą od nas wymagać przedstawienia wyników specjalistycznych badań lekarskich lub skierować nas na dodatkowe badania, uzyskując prawo wglądu do diagnozy lekarskiej.

Większość ubezpieczycieli przy określaniu składki polisy na życie bierze również pod uwagę naszą płeć. Kobiety nie tylko żyją dłużej, ale są mniej narażone na różnego typu wypadki, rzadziej tez podejmują ryzykowne zachowania związane z nadużywaniem alkoholu czy uprawianiem sportów ekstremalnych.

Na podstawie uzyskanych z nas informacji i wyników badań akcjonariusze towarzystwa określają poziom ryzyka, jakie wiąże się z ubezpieczeniem na życie danego klienta, towarzystwo ubezpieczeniowe dolicza również swoją prowizję. Najniższe składki otrzymują osoby bardzo młode, pomyślmy więc o korzystnej polisie na życie przed ukończeniem czterdziestki.